Презервативи — мабуть, найдавніший засіб контрацепції та захисту від інфекцій. Тільки вони запобігають контакту зі слизовими партнера. Історія появи презервативу налічує кілька тисяч років. З моменту своєї першої появи кондоми використовувалися для запобігання небажаній вагітності і лише з часом призначення змінилося. Сьогодні вони є одним із найбільш ефективних засобів контрацепції та захисту від хвороб, що передаються статевим шляхом. Вони також використовуються медиками під час ультразвукової діагностики: кондоми надягають на датчики УЗД для проведення вагінального або ректального дослідження.

Розрізняють чоловічі, які надягають на ерегований член, та жіночі, які вставляються у піхву. Історія контрацептиву свідчить про те, що засоби захисту пройшли довгий шлях, перш ніж досягти сучасного виду та якості.

Презервативи від моменту появи

 

Історики сперечаються щодо того, чи були в античності презервативи. Вважається, що у Стародавньому Єгипті, Греції та Римі для захисту від вагітності використовувалися шкіри тварин, повсть, лляні тканини і навіть внутрішні частини тварин. Бар'єрним способом контрацепції користувалися й у Стародавній Японії: там кондоми замінювали кишки тварин. Найстаріше зображення прототипу презервативу датується 12000-15000 р. до н.е. та знаходиться у французькій печері Комбарель. Перші письмове згадування зустрічаються у працях грецьких істориків і датуються 3000 до н.е.

 

Тоді за контрацепцію відповідала жінка. Чоловіки використовували перерваний статевий акт чи анальний секс. Однак, згідно з легендою, навіть цар Мінос використав мішечок з бичачого міхура, щоб уникнути зачаття та захистити свою партнерку від змій та скорпіонів, які були у його спермі після прокляття. Поширення християнства гальмувало розвиток контрацепції, оголошеної гріховною.

 

Середньовічна історія презервативів

 

У Середні віки еволюція презервативу тривала. У зв'язку з новими викликами після повернення Христофора Колумба з Америки. Вважається, що в 1493 привіз до Європи сифіліс, що вимагало пошуку ефективних засобів захисту. Контрацептиви на той час виготовлялися з тваринної кишки чи пергаменту. Це були досить незручні та малоефективні засоби порівняно із сучасними.

 

Часто вони закривали лише голівку статевого члена. Згодом вони набули вигляду лляних чохлів, змочених у спеціальному розчині та закріплених на геніталіях за допомогою зав'язок. Через роки кондоми набули такого поширення, що англійський Комітет з народжуваності в 1666 році назвав їх однією з причин зниження чисельності населення.

Перші презервативи з гуми вулканічного походження почали використовувати у Європі 1700 року. Згадки про кондоми є навіть у мемуарах Джакомо Казанови. Проте справжній розвиток цей засіб бар'єрної контрацепції отримав лише у ХІХ столітті.

 

Лікарі та відомі політики відкрито засуджували контрацепцію. Чимало сприяло розвитку кондомів винаходу процесу вулканізації гуми. Це зробило презервативи міцнішими, еластичнішими та комфортнішими. Але навіть попри це масове виробництво розпочалося лише 1920 року.

 

Епоха латексних засобів захисту

 

У ХХ столітті презервативи стали широко використовуватися в багатьох країнах як захист від незапланованої вагітності та передачі інфекційних захворювань. Вже 1940 року було засновано компанію Durex, 1970 — Lifestyles. У 1950-х було розроблено жіночі презервативи, було винайдено латекс, який став основним компонентом сучасних презервативів. З того часу латексні контрацептиви стали найпоширенішими. Широку інформаційну програму про ефективність презервативів розгорнули у 1980-х після відкриття СНІДу. Перші альтернативні засоби захисту для людей з алергією на латекс (наприклад, поліуретан та силікон) з'явилися у 1990-х.

 

Сьогодні презервативи представлені у різноманітних формах, розмірах, текстурах та ароматах. Вони є одним із найпоширеніших та найефективніших методів контрацепції та захисту від інфекцій. Використання кондомів рекомендується медичними організаціями та спеціалістами з охорони здоров'я. Купити їх можна в аптеках, супермаркетах, невеликих локальних магазинах та в режимі онлайн. Щорічно в країнах, що розвиваються, використовують понад 20 млрд кондомів, що дозволяє суттєво знизити кількість незапланованих вагітностей та захворюваності.

 

Еволюція презервативів від простих матеріалів давнини до сучасних технологічно просунутих виробів продемонструє постійне прагнення людства до розвитку та вдосконалення методів захисту та контрацепції.