Презервативи — ефективний засіб захисту від хвороб, що передаються під час інтимної близькості, проте вони не здатні захистити від можливих захворювань. На жаль, презерватив не захищає на 100% від ЗПСШ та незапланованої вагітності. Надійність бар'єрної контрацепції залежить від правильно підібраного розміру презервативу, товщини виробу, основного матеріалу у складі кондому.

 

Згідно з дослідженнями, презерватив не захищає від інфекцій та вірусів:

  1. Латексні засоби захисту можуть знижувати ризик зараження герпесом, але не дає абсолютної гарантії, оскільки вірус може передаватися через дотик із неприкритою презервативом шкірою тіла. При цьому слід пам'ятати, що навіть без видимих симптомів вірус генітального герпесу може бути присутнім на шкірі чи слизовій оболонці геніталій.

  2. Не слід забувати, що ВПЛ міститься не тільки в біологічних рідинах. Достатньо торкнутися шкіри або зараженої слизової статевих органів, щоб інфікуватися. Контрацептиви знижують можливість передачі вірусу, який може призвести до різних захворювань, включаючи рак шийки матки.

  3. Подібно до герпесу вірус простого герпесу може передаватися після зіткнення зі шкірою поза зоною покриття презервативу, що означає, що презервативи не забезпечують повного захисту від цього вірусу.

  4. Латексні та нелатексні кондоми знаходяться на вершині рейтингу найефективніших засобів профілактики зараження ВІЛ, але навіть вони не забезпечують 100% захист. ВІЛ може передаватися через зіткнення зі слизовими оболонками або кров'ю, тому навіть під час безпечного сексу в кондом залишається мала ймовірність заразитися.

  5. Сифіліс може передаватися через контакти з виразками в роті, на геніталіях або в інших місцях на тілі людини, через контакт з інфікованою кров'ю, навіть якщо немає виразок. Виразки можуть бути настільки маленькими, що їх неможливо побачити неозброєним оком.

  6. Захворювання, що передаються через шкірний контакт, зокрема контагіозний молюсок і кандидоз. Партнери можуть заразити один одного після торкання шкіри в областях, які не покриваються презервативом.

  7. Лобкові воші при педикульозі передаються після зіткнення з лобковим волоссям, від чого не здатний захистити жоден бар'єрний контрацептив.

 

Бар'єрна контрацепція залишається найбезпечнішим та найзручнішим способом захисту від захворювань. Статеву інфекцію через презерватив передати практично неможливо.

 

Чинники ризику: що впливає на ефективність кондомів

 

  • При правильному використанні латексні кондоми захищають від більшості, але немає від усіх. Презерватив може знизити ризик зараження ВПЛ, генітальним герпесом та сифілісом, але не забезпечує повного захисту. Називають ряд факторів, які знижують ефективність дії контрацептиву:

  • Обмежена площа покриття. Презерватив не закриває всю поверхню геніталій, тому деякі ІПСШ, наприклад, генітальний герпес, можуть передаватися через контакт із незахищеною шкірою. Деякими подібними патологіями неможливо заразитися через рідину. Так, короста і лобковий педикульоз ніяк не пов'язані з обміном рідинами, тому контрацептив не здатний захистити від них.

  • Мікроскопічні пори. У структурі латексу, із якого виготовляються презервативи, є мікроскопічні пори, які можуть пропускати деякі віруси.

  • Неправильне використання. Некоректно підібраний розмір кондому може призвести до того, що вироби рватиметься або зісковзуватиме, перетискатиме пеніс. Якщо подібна ситуація увійде у звичку, чоловіки можуть пропустити перебіг інфекцій, що передаються статевим шляхом, і не вчасно розпочати лікування через знижену чутливість.

 

Найкращий спосіб мінімізувати ризик зараження – це правильно використовувати презервативи та поєднувати їх з різними способами захисту, наприклад, вакцинацію, регулярні медичні обстеження та тестування на інфекції.

 

Основне правило безпеки — не використовувати один і той же презерватив двічі, не міняти кондом після вагінального сексу перед анальним або навпаки. Одягати контрацептив краще до прелюдії або за перших проявів збудження. Це дозволить виключити контакт із різними біологічними рідинами, де вже можуть бути збудники цих патологій.

 

Важливо пам'ятати, що презервативи краще захищають від ЗПСШ, ніж будь-які інші засоби контрацепції. У 98% випадків вони запобігають незапланованій вагітності.