Методи контрацепції використовуються для запобігання небажаній вагітності. Вибір методу контрацепції залежить від віку, стану здоров'я, особистих уподобань, наявності постійного партнера, бажаного рівня захисту від вагітності та ЗПСШ. Підібрати найкращий допоможе лише лікар. Він оцінить ризики та розповість про побічні ефекти.

 

Сьогодні доступні такі способи контрацепції:

  1. Чоловічі та жіночі презервативи. Це бар'єрні засоби, які запобігають контакту слизових партнерів та потраплянню сперматозоїдів у піхву. Презерватив як метод контрацепції був і залишається найдоступнішим засобом захисту від захворювань, що передаються статевим шляхом, та незапланованої вагітності. Вони не впливають на гормональний баланс організму і можуть використовуватися на вимогу. На жаль, кондоми можуть зісковзувати та рватися, латексні вироби можуть викликати алергічні реакції, знижувати чутливість.

  2. Оральні контрацептиви (ОК). Це гормональний метод, який пригнічує овуляцію та змінює слиз шийки матки. ОК виробляються переважно у форматі таблеток, які регулюють менструальний цикл, оптимізують самопочуття, позитивно впливають на здоров'я жінки. Деякі типи контрацептивних таблеток також можуть зменшити кровотечу під час менструації та знизити ризик раку яєчників та матки. Недолік цього засобу полягає в тому, що таблетки не захищають від статевих інфекцій та підходять не всім.

  3. Внутрішньоматкові спіралі (ВМС). Пристрої, які механічно та хімічно перешкоджають заплідненню. Діють від кількох місяців до кількох років, залежно від типу. Механічно перешкоджає заплідненню за рахунок своєї форми та/або виділення міді. Вони виділяють гормони, які пригнічують овуляцію. Дають до 99% захисту від вагітності. Внутрішньоматкова спіраль – контрацепція для тих, хто шукає довгострокові засоби захисту, які не потребують щоденного використання. Складність полягає в тому, що ВМС встановлює тільки лікар, спіраль не захищає від ІПСШ і може викликати ускладнення.

  4. Контрацептивні ін'єкції пропонують тривалий захист від вагітності з мінімальними зусиллями. Вони вводяться в м'яз раз на кілька місяців і зазвичай запобігають овуляції. Цей метод зручний та добре підходить для тих, хто не любить приймати щоденні таблетки.

  5. Гормональні пластирі – зручні та прості у використанні засоби, які не потребують щоденного прийому. Вони змінюються раз на тиждень. Однак мають побічні ефекти, можуть відклеюватися і не захищають від ЗПСШ. Протипоказані при деяких захворюваннях, наприклад, цукровому діабеті.

 

Деякі пари віддають перевагу природним методам. Це найненадійніші засоби захисту, які в поодиноких випадках здатні запобігти небажаній вагітності. Перерваний статевий акт, визначення «небезпечних» та «безпечних» днів за календарем менструацій, відстеження температури тіла для визначення овуляції (базальної температури), оцінка консистенції слизу шийки матки та інші не захищають від інфекцій та не мають доведеної ефективності у запобіганні зачаттю.

 

Кардинальним методом контрацепції є хірургічна стерилізація. Це незворотне оперативне втручання, яке дає постійний захист від незапланованої вагітності, але не запобігає ризику зараження статевими інфекціями.

 

Екстрені способи контрацепції

 

Екстрена контрацепція – методи запобігання вагітності, які використовуються після незапланованого чи незахищеного статевого акту. Вони не призначені для регулярного використання і не є 100% ефективними у запобіганні вагітності.

 

Найчастіше вони випускаються у формі таблеток, що містять гормон, зазвичай левоноргестрел або уліпристал ацетат, який затримує або блокує овуляцію, запобігаючи заплідненню яйцеклітини. Щоб таблетка екстреної контрацепції подіяла, її слід прийняти якнайшвидше після статевого акту. Зазвичай ефективні протягом 72 годин (або 120 годин для деяких препаратів) після контакту.

 

Використання звичайних контрацептивів в екстреному порядку. Деякі методи контрацепції, у тому числі звичайні контрацептивні таблетки у збільшеній дозі, можуть використовуватися як метод екстреної контрацепції. Але для застосування такого способу краще проконсультуватись із лікарем.

 

Як метод екстреної контрацепції в окремих випадках може використовуватися медикаментозний аборт. Це медична процедура, яка перериває вагітність до 9 тижнів за допомогою препаратів, що спричиняють викидень.

 

Перед застосуванням екстреного методу слід проконсультуватися з лікарем. Важливо пам'ятати про побічні ефекти та наслідки. Жоден із них може замінити звичайні методи контрацепції, такі як презервативи, контрацептивні таблетки чи спіраль.