У натуральному каучуку (латексі), який одержують із соку каучукового дерева, містяться білки, які можуть провокувати алергічні реакції. Згідно зі статистикою німецької асоціації алергії та астми, алергія на латекс зустрічається лише у 2% людей. Однак найбільше їй піддаються ті, хто контактує з матеріалом постійно: медики, ветеринари, косметологи, майстри манікюру.

 

Симптоми алергії на латекс можуть змінюватись від помірних до важких. Як правило, це свербіж, почервоніння, висипання, кропив'янка, набряк слизових, утруднене дихання, кашель, задишка, зниження артеріального тиску. Алергічна реакція може тривати від одного до чотирьох днів, залежно від тяжкості прояву. У жінок одне з неприємних наслідків алергії на латекс — молочниця, яка виникає внаслідок контакту з латексною поверхнею або недотримання гігієнічних норм у сексі. У важких випадках виникає анафілаксія, яка є серйозною та потенційно смертельною реакцією організму.

 

Розрізняють два види алергії на каучук:

  1. Контактна — найпоширеніший тип, який виникає при контакті латексного презервативу або, наприклад, рукавичок зі шкірою. Така реакція імунної системи зазвичай розвивається після багаторазового контакту з латексними виробами. Вона може виявлятися у медиків і навіть у пацієнтів хірургів, які використовували латексні рукавички під час операції.

  2. Інгаляційна проявляється при вдиханні частинок латексу, наприклад, порошку латексних рукавичок або диму від латексних повітряних куль.

 

Неприємні симптоми лише привід припустити, що у пацієнта алергія на латекс: лікування починають тільки після отримання результатів діагностики. Щоб з'ясувати природу стану, лікар-алерголог збирає анамнез пацієнта, виконує огляд та вивчає результати алергічних тестів. Діагностують алергію найчастіше через шкірні проби, рідше – кровні тести на IgE-антитіла до латексу, якщо інший аналіз не дає точного результату.

 

Як виникає алергія на латекс?

 

Алергія на латекс у чоловіків і жінок може розвинутись у будь-якому віці, але найчастіше вона виникає у людей віком від 20 до 40 років. Точна причина виникнення алергії на латекс невідома. Вважається, що з першому контакті з латексом імунна система людини може помилково розпізнати його білки як чужорідні речовини. У результаті виробляються антитіла IgE і за наступних контактах з латексом виникає алергія на латекс: презервативи, повітряні кулі, рукавички — це викликає неприємні симптоми.

 

Інша версія пов'язана з генетичною схильністю до алергії. Так, у людей з алергією інші речовини, такі як астма, екзема чи харчова алергія, більше шансів на розвиток алергії на латекс, ніж в інших.

 

У деяких людей з алергією на каучук може спостерігатись перехресна реакція з продуктами, що мають схожу структуру з білками латексу, такими як банани, авокадо, ківі або каштан. Люди з атопічним дерматитом (екземою) схильні до розвитку алергії на латекс. У зоні ризику знаходяться ті, хто через свою професію часто контактують з латексом (наприклад, медики та працівники лабораторій).

 

Профілактика та лікування

 

Алергія на латекс у жінок трапляється так само часто, як і у чоловіків. Працюють із цією недугою лікарі алергологи-імунологи. У деяких випадках може знадобитися консультація та допомога дерматолога (якщо шкірні реакції на латекс), пульмонолога (коли виникають респіраторні реакції та гастроентеролога (при шлунково-кишкових реакціях)).

 

Медикаментозно алергію на латекс лікують рідко, частіше рекомендують уникати контакту з виробами із натурального чи синтетичного каучуку. Тим, у кого виявляється підвищена чутливість до латексу, варто використовувати альтернативні вироби, наприклад, нітрилові або вінілові рукавички, презервативи безлатексні. В окремих випадках можуть бути використані антигістамінні препарати. Вони допоможуть зняти симптоми подразнення та сверблячки. У тяжких випадках допоможе епінефрін для лікування анафілактичного шоку.

 

Профілактика алергії на латекс полягає у підвищенні обізнаності. Чим більше людей знають про можливі наслідки контакту з латексом, тим краще. Рекомендовано уважно читати етикетки виробів, у яких може бути каучук.

 

Важливо повідомляти медичних працівників перед оперативним втручанням та іншими маніпуляціями про наявність підвищеної чутливості до латексу. Це допоможе запобігти можливим реакціям під час медичних процедур.

 

Оскільки складні форми захворювання можуть мати фатальні наслідки, за першої підозри на алергію слід звернутися до лікаря для діагностики та лікування.